Domů > Články > Umělý nebo živý: Který vánoční stromeček je ten nej?

Umělý nebo živý: Který vánoční stromeček je ten nej?

S blížícím se časem Vánoc řeší mnozí dilema jaký vánoční stromek si pořídit. Koupit umělý a mít několik let klid? Nebo shánět každý rok pichlavé voňavé větvičky? Jaké jsou plusy a mínusy obou možností a co u vás vyhraje pomohou zhodnotit následující řádky.

Ekologie se přimlouvá za živý strom

Vánoční stromek je obvykle zelený. Který je však zelenější ve vztahu k přírodě a dalším generacím? Umělé stromky se vyrábějí z plastů, často z PVC, u prodejců třeba pátrat po materiálovém složení. Mínusy pro umělý stromek z hlediska ekologie jsou:

 • energeticky náročná výroba plastů
 • používání toxických přísad při výrobě a vznik škodlivin
 • utrácení přírodních zdrojů
 • možný obsah těžkých kovů a negativní dopad na zdraví
 • po skončení životnosti dlouhodobá zátěž pro životní prostředí

Aby se vyrovnala úroveň uhlíkových zplodin při výrobě umělého stromku emisi zplodin při spalování přírodního, museli byste ho používat alespoň 20 let.

Naproti tomu přírodní stromky pěstované pro tento účel znamenají pro prostředí:

 • produkci kyslíku, ochranu půdy před erozí a vytváření mikroklimatu po celou dobu růstu
 • životní prostor pro různé druhy živočichů
 • při kompostování jsou plně rozložitelné

 

Praktické starosti

S vánočním stromkem souvisí nejen ekologie, ale i mnoho praktických věcí, které předcházejí vánoční atmosféře a následně vyžadují péči po skončení svátků. Pokud se rozhodnete pro umělý stromek:

 • stačí vám dopravit ho jednou domů
 • několik dalších let se nezbýváte sháněním nového stromku
 • potřebujete místo, kde bude stromeček uložen po zbytek roku

V případě přírodního stromku bývá největším problémem zejména ve městě jeho likvidace po Vánocích. Mnozí prodejci vykupují zpět použité stromky, případně motivují bonusem či slevou za jejich vrácení již při koupi. Řešením může být i stromek v květináči, který po Vánocích plní funkci bytové zeleně. Hromada opadaných stromků u kontejnerů na sídlištích působí nejen neesteticky, ale mnohokrát delší dobu vadí při chůzi či parkování. Jehličí, které se sype po bytě ze schnoucího stromku také nepotěší a může odradit.
Možnou variantou jak ekologicky stromeček zlikvidovat je, odvézt ho do zoologické zahrady nebo na farmu. Koně a jiná zvířata si s nimi už poradí. Nezapomeňte stromek důkladně očistit od ozdob a celofánových střapců. Mohly by být pro zvířata smrtelné, pokud by je snědly.
Opadávají však i umělé stromky, čím jsou starší, tím více, protože jsou opakovaně skládané a rozkládané.

A co cena?

Kolik za stromek zaplatíte, závisí na jeho velikosti a vzhledu. Nejlevnější živé stromky se dají sehnat za pár korun třeba od hajného. Většinou jde o stromky, které mají nepravidelnou korunu či jiné kosmetické vady, někdy to však může být při umístění u zdi nebo nábytku i výhoda. Stromy s krásnou pravidelnou korunou pěstované speciálně pro tento účel stojí podle výšky a druhu několik set korun.

Umělé stromky jsou jednorázově vyšší investicí , jejich cena také závisí na kvalitě a velikosti, může se vyšplhat až na tisíce korun. Levnější verze často vypadají jako lego z metel nebo štětek na umývání lahví a neokouzlí ani čichové orgány. Pokud však zůstanete věrni jednomu umělému stromku delší čas , peníze zřejmě ušetříte.

Máte na výběr

Ať už se rozhodnete při výběru vánočního stromku podle peněženky, času či praktických věcí, rozhodně se vyplatí zamyslet nad všemi pro a proti. Voňavý stromeček možná stojí za to, abyste strávili půl dne jeho pořízením. Všímejte si však i to, odkud pochází a dejte přednost  transportovaným kusům na menší vzdálenosti, které i déle vydrží svěží .

Pokud dáte přednost umělému stromku, snažte se vybrat si takový, který není vyroben z PVC, ale polypropylenu a bude se vám líbit ještě několik let. Pokud by vám postačil ministromeček kvůli atmosféře, zkuste si naaranžovat větvičky chvojí, které ozdobíte ve váze nebo na kousku dřeva. A nezapomeňte na nejdůležitější věc.  Vánoce nedělá nádherný stromeček ani dárky pod ním, ale lidské slova, myšlenky a činy.

error: Obsah je chráněn !!