Domů > Články > Oblíbená vánoční hvězda: Jak se o ni starat, aby vydržela roky?

Oblíbená vánoční hvězda: Jak se o ni starat, aby vydržela roky?

Její tvar připomíná hvězdu, která je symbolem vánočních svátků. A právě pro ně se stala součástí vánoční výzdoby i v našich končinách. Vánoční hvězdu určitě dobře znáte. Jak se k nám dostala a jak se o ni třeba správně pečovat? Vydržet vám může klidně i roky.

 

Rostlina, která se v posledních letech stává i v Čechách symbolem vánočního času, se vlastně vůbec nevolá vánoční hvězda. Její pravý název je Pryšec nádherný, latinsky Euphorbia pulcherrima

Pochází z Mexika

Jejím domovem je Střední Amerika, přesněji zejména Mexiko. V minulosti se její listy využívaly zejména jako vydatný zdroj červeného barviva , které se používalo na zabarvení látek. Kromě toho se používala i v léčitelství . Na manipulaci s ní je však třeba dát si pozor, protože při jejím poškození může vytékat šťáva, která má dráždivé účinky na sliznici a pokožku a působí jedovatě. Pozor proto i na domácí mazlíčky a děti.

 

Jak se k nám dostala?

Tato rostlina se v souvislosti s Vánocemi začala pěstovat teprve začátkem 20. století . Své uplatnění si nejprve našla v Severní Americe, zejména v Hollywoodu, kde se těšila velké oblibě. Odtud se už pak dostala i do Evropy, kde si získávala stále širší zástupy přívrženců.

Barvu si můžete vybrat

Nejtradičnější je sice červená barva, ale rozsáhlým šlechtěním této rostlinky se pěstitelům podařilo vytvořit nové odrůdy, vyznačující se různými velikostmi, ale zejména novými barevnými variacemi této květiny. Vybrat si tedy můžete nejen rostlinku, která vám zpestří vánoční výzdobu, ale i její barvu, která vám k ní bude dokonce i ladit. Z roku na rok se proto z vánoční hvězdy stává stále populárnější doplněk Vánoc.

 

 

Pozor na zimu

I když jde o květinu, která se nejvíce kupuje před Vánocemi, tedy v zimním období, paradoxně je velmi citlivá na chlad. Je to zapříčiněno její původem, protože pochází z teplých zemí. Důležité je proto dát si pozor při jejím přenosu z obchodu domů. Dbejte na to, aby byla pořádně zabalena, nejlépe ve dvou baleních papíru, aby ji mráz nepoškodil. Když přijdete domů, nerozbalujte ji hned, protože by mohla dostat teplotní šok, ale nechte ji zabalenou alespoň hodinu a z papíru ji vybalte až potom.

Kde ji umístit?

Nejvhodnější místo pro vánoční hvězdu by nemělo být, zejména během topné sezóny na parapetu nad radiátorem. Neprospívá její totiž sálavé teplo, ale ani suchý vzduch. Je ale také velmi citlivá na chlad a proto nesmí být v místnosti, kde je teplota nižší než 15˚C. Nejlépe jí vyhovuje běžná pokojová teplota a potřebuje i dostatek světla. Kvete od listopadu do konce ledna.

 

S hnojením a poléváním to nepřehánějte

Vánoční hvězdu stačí zalévat až když substrát proschne. Vychází to asi na jednu, až dvě zálivky týdně. Dávejte však pozor na to, abyste ji nepřelili a aby v misce pod květináčem nezůstala voda. Její kořínky mohou totiž snadno začít hnít a rostlina by mohla vyhnít celá. Během zimy, od října, až do konce února jí dopřejte každé dva týdny při zalévání i hnojivo na kvetoucí květiny.

Co dělat, aby kvetla právě na Vánoce?

Pokud máte hvězdu z minulého roku, letos to už nestihnete. Příští rok však už budete vědět co s ní. Tato rostlinka má totiž jedno specifikum, díky kterému se její listy zbarví. Vždy v říjnu je třeba ji dát na tři až čtyři týdny do skříně nebo pod krabici, aby neměla žádné světlo. Tehdy se její horní listy zbarví do červena. Nezapomeňte ji však zalévat.

error: Obsah je chráněn !!